Úvod > Zajímavosti > Výhledy

ZAJÍMAVOSTI

Výhledy

Javorná není typickým kopcem, na který by lidé chodili za výhledy do okolí, ale i tak skrývá na svazích paseky, které umožňují unikátní výhledy na okolí. Krásný výhled si můžete vychutnat také na nedalekém Hadím vrchu, který není na rozdíl od Javorné zalesněn. Na této stránce se můžete pokochat panoramaty, kde jsou popsané vrcholy popř. města nebo obce. Není tedy na škodu, když vyjdete na Javornou za dobré viditelnosti, protože když budete mít štěstí, můžete spatřit i několik stovek kilometrů vzdálené cíle, a to opravdu stojí za to.

Paseka severně až severozápadně od Javorné

Když vyrazíte na Javornou po trase č. 1, tedy od stejnojmenné obce jihovýchodním směrem, přijdete na paseku o rozměrech kolem 20 ha. Obrovskou mýtinu vytvořil orkán Kyrill v lednu 2007, který sice poškodil stovky zdravých smrků, zato však vznikl výhled, který nikde jinde v blízkém okolí Javorné nenajdeme. Alespoň ne tak pěkný. Rozhled je zejména na západ až severozápad, kde je v popředí hora Jedlová a dále hory Pancíř, Habr, Plošina a dokonce kus pohoří Českého lesa. Další rozhled je na druhé straně směrem na sever až severovýchod, kde v popředí vidíme obec Kunkovice, dále například město Klatovy a při výborné viditelnosti dokonce i například Radyni, pohoří Brdy nebo až přes celou Českou republiku na Krušné hory.


Panorama severozápadním směrem od paseky Panorama severním až severovýchodním směrem od paseky

Hadí vrch

Přenádherné výhledy naskýtá také Hadí vrch, který na rozdíl od předchozí paseky umožňuje výhled zejména na opačnou stranu (tj. od východu přes jih až po západ). Severní až severozápadní výhled do údolí zakrývá hora Javorná. Jihovýchodním až jižním směrem můžeme spatřit například Vysoký hřbet a hory Křemelná, Poledník a Ždánidla. Jižním, jihozápadním až západním směrem zas horu Plesná, Polom, Pancíř, Můstek nebo německý Velký Javor.

Panorama jihovýchodním až jihozápadním směrem od Hadího vrchu
Více panoramat naleznete na stránkách vyhledy.net