Úvod > Trasy > Trasa č. 2

TRASY NA VRCHOL JAVORNÉ

Trasa č. 2

Hadí vrch – Bastlova štola - vrchol Javorná

Délka trasy2,15 km
Nadmořská výška Hadího vrchu1025 m
Nadmořská výška vrcholu Javorná1090 m
Převýšení65 m
Průměrné stoupání (v %)3 %
Turistické značeníčástečně po běžecké trase
Směr od Hadího vrchuSZ
Cestapolní, lesní, kamenitá

Doba chůze

Spočtěte si jak dlouho půjdete po trase č. 2 na vrchol.
Zadejte vaši průměrnou rychlost a stiskněte tlačítko.
km/h
Doba vaší chůze bude trvat minut

Popis trasy

Trasa č. 2 je jedna z méně fyzicky i orientačně náročných tras, i když si musíte dávat pozor zejména na začátek a konec trasy. Velkou zajímavostí této trasy je Bastlova štola. Když se tedy dostanete na Hadí vrch (např.: z nedaleké modré stezky nebo od býv. Zhůří), pokračujte podle následujícího popisu.
- Nejdříve se vydáme od červenobílé tyče na Hadím vrchu zhruba severozápadním směrem, kde je starý rozcestník pro běžecké trasy.
- Podle něj se vydáme na "nad Starým Brunstem". (Dejte si pozor na správný směr, protože ukazatel ukazuje mírně vlevo než je cesta. Pro kontrolu musíte překročit el. ohradník označený dvěma fáborky. Kousek za ohradníkem začíná ta správná cesta.)
- Zhruba po půl kilometru pěkné luční cesty odbočíme doprava na lesní výraznou většinou bahnitou cestu. Té se držíme asi kilometr.
- Narážíme na pěknou lesní cestu, která kříží naší trasu. Té si nevšímáme a pokračujeme přesně rovně, místy mírně vlevo.
- Po půl kilometru těsně před Bastlovou štolou odbočíme vlevo na méně nápadnou cestu. Na ní vás mohou upozornit výsypy nebo posed těsně za odbočkou.
- Jdeme cca 50 metrů.
- Odbočíme vpravo a už vidíme zábradlí nad propastí Bastlovy štoly. Samotný vstup je schován mezi padlými stromy v propasti. Strop štoly se rozpadá a proto je vstupování do ní životu nebezpečné.
- K Javorné pokračujeme rovně při štole severním směrem.
- Jdeme přes plošinu a po asi 60 metrech, když se začne plošina svažovat na druhou stranu, narazíme na nenápadnou cestu stáčející se severovýchodním směrem.
- My se vydáme opačným směrem, kde je rozcestí.
- Odbočíme vpravo a pokračujeme přímo vzhůru nenápadnou lesní cestou.
- Vítejte na Javorné v nadmořské výšce 1090 m n. m. V mladých smrkových porostech uprostřed této hory je triangulační bod označený červenobílou tyčí, za kterým je malá dřevěná lavička.

Mapa trasyVytisknout trasu č. 2